Jak se starat o chodidla
20. 5. 2021
Nebojte, nepoženu vás hned kupovat „barefooty”. 🙂 I když na výběr bot taky dojde, ale nejdřív si shrneme, proč bychom vůbec chtěli o svá chodidla pečovat. Ale hlavně, hlavně se podíváme, jak bychom se do té péče mohli pustit prakticky.
Proč se starat o chodidla
Čistě teoreticky bychom se v prostoru měli orientovat nejenom zrakem a sluchem, případně čichem. Naše chodidla by měla být schopna nám předávat signály z doteku se zemí. To naše nohy už neumí v takovém rozsahu, v jakém by mohly. Řeknete si „no a co?“. Stručně řečeno, došlap ovlivňuje vše od chodidla nahoru. Ano, celého člověka, dům taky nebude stabilní, pokud bude stát na chatrných základech. A to nemusí ani nikam chodit. 😉 Ať už řešíme potíže třeba s kotníky, koleny, kyčlemi, pánevním dnem, křížem, hrudní nebo krční páteří, potažmo migrény, všechno může být ovlivněno tím, jak je naše chodidlo schopno nás nést. A nesmíme zapomenout ani na nohy samotné, bolestivé vbočené palce mohou být taky řešitelné pravidelnou péčí.
Ještě jedna poznámka k diagnózám: Pokud jste od lékáře někdy slyšeli zaklínadlo „to máte od plochých nohou“, jako by s tím nešlo nic dělat, zvu vás nyní ke změně formulace na „to máte od spících nohou“. I nedostatečně vyklenutá noha, pokud ji dokážeme probudit cvičením, se může stát nohou funkční.
Jak se starat o chodidla
Výběr bot
Jak jsem slíbila, nepoženu vás na nákup barefoot bot. Ani se nebudu zaobírat speciálními kategoriemi obuvi - běžecká, turistická apod. Ale vybírat na běžné nošení boty širší a flexibilnější byste rozhodně mohli. Schválně začněte prohlídkou bot, které máte doma. U bot, u kterých jde vyndat vložka, si na ni stoupněte. Pokud vaše noha přetéká doprava i doleva, vysoce pravděpodobně je vám obuv krapet úzká. Nebo zkuste botu ohnout. Jestli to nejde skoro vůbec, bota vám dělá spíš medvědí službu.
Ženy by navíc mohly omezit čas trávený na podpatcích. Že „musíte“ na schůzky v nich? Zvažte, zda aspoň mezi schůzkami v kanceláři nejdou shodit. Přední část chodidla nebyla vyvinuta pro absorbci váhy, kterou na ni přesunete z paty právě nošením podpatku. Navíc tím negativně ovlivňujete postavení celé páteře. A dnes už se dělají i elegantní placaté boty. 😉
Abych barefoot obuv úplně nevynechala: pokud byste chtěli skočit z moderních úzkých tuhých bot rovnou do těchto širokých a flexibilních, rozhodně doporučuji přípravu, jinak si vysoce pravděpodobně změnou obouvání moc nepomůžete. Na oživení nohou před přechodem na proklatě tenké podrážky můžete využít například i metody popsané níže v tomto článku. Také je dobré vzít v potaz, že obuv na „bosé chození“ není zamýšlena na městské spěchání, kdy se paty odpichují od dlažby, mnohem lepší službu vám udělají při vědomé chůzi, ještě lépe v přírodě, kdy si neublížíte tvrdým dopadem.
Techniky
V případě zájmu o techniky vyplňte, prosím, objednávkový formulář.
Váháte s objednáním?
Jestli vás bolí
- kotníky
- kolena
- kyčle
- kterákoliv část zad
- hlava
nebo vás trápí potíže s pánevním dnem a nebo přímo vbočené palce, pravděpodobně špatně stojíte... nebo teda ještě špatně dýcháte. 😉
Ale ono k správnému dechu potřebujete zase i dobře stát. 😆
Každopádně abyste mohli dobře stát a potažmo chodit, musí vám sloužit chodidla.
Takže pokud chcete se svojí bolestí zatočit, zkuste začít od aktivace chodidel podle těchto technik, zas tak velká investice ani dřina to není. A už to vám může vylepšit celkový postoj.
Pokud vám cvičení podle článku nebude stačit na ústup bolesti, získáte slevu na první lekci se mnou, osobně nebo online, kde budeme řešit postavení a fungování celého těla, abyste životem proplouvali bez permanentních bolestí.
V případě zájmu o techniky vyplňte, prosím, objednávkový formulář:
Jsem blázen do svých chodidel. A ráda se s vámi pobavím o těch vašich, a rovnou taky o celém těle, které nesou. Stačí se ke mně přihlásit na individualní cvičení nebo zavítat na skupinku. Nikdy nevíte, na co se vám probuzená chodidla budou hodit.