Spánek
5. 1. 2022
Vzhledem k tomu, že jen kvalitní spánek přináší ideální relaxaci, to, jak spíme, má nemalý vliv na výsledný efekt cvičení.
Nejsem spánkový expert, ale jako člověk, který se musel naučit spát, můžu alespoň sdílet, co mi pomohlo spát a tím maximalizovat užitek ze cvičení... a potažmo zlepšilo celkový zážitek ze života. 😉
Jako se vším, první je uvědomit si, že mám problém. Následně by se hodilo se zahloubat nad tím, proč ho mám. A jako se vším, bude za tím náš mozek. Může být, že z toho sami nevylezeme. Je možné, že budeme potřebovat psychickou nebo fyzickou pomoc odborníka. Já jsem třeba „jenom“ musela začít mít ráda sama sebe, k čemuž jsem se naštěstí dostala přes cvičení.
Ale taky je možné, že to můžeme zvládnout jen s velkým množstvím odhodlání a informacemi, jak na to. Jako začínáme umírat okamžikem, kdy jsme se narodili, tak stejně začínáme usínat chvílí, kdy jsme se probudili. A logicky čím blíž k večeru, tím bude nějaký řád důležitější.
Pro mě osobně platí
- žádný černý čaj nebo horká čokoláda po třetí odpoledne (sem by patřilo i kafe, pokud si myslíte, že je ve vašem životě nezbytné),
- pohybová aktivita (stačí procházka, nemusíte hned chodit ke mně 😆),
- kolem osmé večeře a pak už žádné jídlo,
- večer bez modrého světla (dneska už se to dá na mobilech i televizích nastavit), světlo v místnosti tlumené,
- před usnutím vynechat diskuze na vážné téma nebo přemýšlení nad prací, mně se osvědčilo jakoukoliv myšlenku si krátce zapsat a tím ji fyzicky a potažmo psychicky vysypat z hlavy,
- večerní rituál: kolem půl desáté meduňkový nebo třezalkový čaj,
- usínací rituál: dechové cvičení, v mém případě prodechovat postupně všechny části těla a v duchu si opakovat „má duše je klidná a harmonická“, když je horší noc tak počítat od 99 999 pozpátku k nule nebo si pustit do sluchátek hudbu a soustředit se na ni (vyhovuje mi instrumentální typu Piano Guys), cílem je mozek nasměrovat na něco neškodného,
- a co nejdýl to nevzdat a nesáhnout po stimulech, ať už to bude internet nebo knížka, hlavu potřebujeme vyprazdňovat a ne zahlcovat.
Obecně se doporučuje usínat nejpozději v jedenáct - shodnou se na tom čínská medicína, ájurvéda i specialisti na hubnutí. V praxi cílím na desátou a nejpozději ta jedenáctá z toho pak je. 😇 Pokud se stane, že jsem z nějakého kulturního důvodu vzhůru déle, než obvykle, polknu půl hodiny před spaním melatonin.
Samozřejmostí je žádný alkohol - netvrdím, že vám nemůže alkohol pomoct usnout, ale ten spánek, který tak získáte, není ten, který tady hledáme.
Ideál je taky uzpůsobit si prostředí: tma (přelepit blikající kontrolky), mít vyvětráno a tím i chladněji, než potřebujeme přes den (ideál je údajně lehce nad 18 stupňů), odhlučnit místnost případně sebe (když jste dostatečně zoufalí, naučíte se nosit špunty do uší).
Výsledek kvalitního spánku je omračující, dopady na psychiku mohou být tak výrazné, že zjistíte, že jste někdo trochu jiný, než jste věřili, někdo, s kým se vám žije líp. Jako bonus se postupně začnete budit ve stejnou dobu a budete tak moct zrušit budík, který je s občerstvujícím spánkem špatně slučitelný.
Nejdůležitější je vydržet - nenaučíte se spát za jednu noc. Musíte to opakovat, dokud svoje tělo nepřesvědčíte, že to myslíte vážně.
A nepropadat panice. Většinu nocí teď lehnu a spím, k žádným dechovým cvičením se ani nedostanu. Ale stačí mi trochu rozhodit rytmus a je z toho zase víc bdění než snění. A v takovou chvíli vznikl i základ pro tenhle článek. 😂