Od léta 2024 pouze trenér do domu. Praha 16 (Velká Chuchle, Radotín, Lochkov) a Kosoř. Potřebujete 2 m² a podložku, pomůcky dovezu. 1600 Kč za 55 min. 7500 Kč za 5 lekcí.

Spánek
5. 1. 2022

Vzhledem k tomu, že jen kvalitní spánek přináší ideální relaxaci, to, jak spíme, má nemalý vliv na výsledný efekt cvičení.

Nejsem spánkový expert, ale jako člověk, který se musel naučit spát, můžu alespoň sdílet, co mi pomohlo spát a tím maximalizovat užitek ze cvičení... a potažmo zlepšilo celkový zážitek ze života. 😉

Jako se vším, první je uvědomit si, že mám problém. Následně by se hodilo se zahloubat nad tím, proč ho mám. A jako se vším, bude za tím náš mozek. Může být, že z toho sami nevylezeme. Je možné, že budeme potřebovat psychickou nebo fyzickou pomoc odborníka. Já jsem třeba „jenom“ musela začít mít ráda sama sebe, k čemuž jsem se naštěstí dostala přes cvičení.

Ale taky je možné, že to můžeme zvládnout jen s velkým množstvím odhodlání a informacemi, jak na to. Jako začínáme umírat okamžikem, kdy jsme se narodili, tak stejně začínáme usínat chvílí, kdy jsme se probudili. A logicky čím blíž k večeru, tím bude nějaký řád důležitější.

Pro mě osobně platí

Obecně se doporučuje usínat nejpozději v jedenáct - shodnou se na tom čínská medicína, ájurvéda i specialisti na hubnutí. V praxi cílím na desátou a nejpozději ta jedenáctá z toho pak je. 😇 Pokud se stane, že jsem z nějakého kulturního důvodu vzhůru déle, než obvykle, polknu půl hodiny před spaním melatonin.

Samozřejmostí je žádný alkohol - netvrdím, že vám nemůže alkohol pomoct usnout, ale ten spánek, který tak získáte, není ten, který tady hledáme.

Ideál je taky uzpůsobit si prostředí: tma (přelepit blikající kontrolky), mít vyvětráno a tím i chladněji, než potřebujeme přes den (ideál je údajně lehce nad 18 stupňů), odhlučnit místnost případně sebe (když jste dostatečně zoufalí, naučíte se nosit špunty do uší).

Výsledek kvalitního spánku je omračující, dopady na psychiku mohou být tak výrazné, že zjistíte, že jste někdo trochu jiný, než jste věřili, někdo, s kým se vám žije líp. Jako bonus se postupně začnete budit ve stejnou dobu a budete tak moct zrušit budík, který je s občerstvujícím spánkem špatně slučitelný.

Nejdůležitější je vydržet - nenaučíte se spát za jednu noc. Musíte to opakovat, dokud svoje tělo nepřesvědčíte, že to myslíte vážně.

A nepropadat panice. Většinu nocí teď lehnu a spím, k žádným dechovým cvičením se ani nedostanu. Ale stačí mi trochu rozhodit rytmus a je z toho zase víc bdění než snění. A v takovou chvíli vznikl i základ pro tenhle článek. 😂Sdílej:   Facebook   Twitter