Od léta 2024 pouze trenér do domu. Praha 16 (Velká Chuchle, Radotín, Lochkov) a Kosoř. Potřebujete 2 m² a podložku, pomůcky dovezu. 1600 Kč za 55 min. 7500 Kč za 5 lekcí.

Vegan trekové barefoot boty
11. 7. 2021

Z domova jsem byla zvyklá na kecky od „ťamanů“, které se používaly na cokoliv sportovního. První trekové boty jsem si pořídila tak, že po několikátém uklouznutí v lese na listí mě tehdejší partner vyslal, ať si nějaké koupím. On měl Merrell, v obchodě byla zrovna akce na Merrell, i koupila jsem Merrell. 😆 Vydržely mnoho let, ale loni se pomalu začaly rozpadat.

Mezitím Merrell stihnul vyvinout pseudo barefooty a nejen to, ještě začal vyrábět i nekoženou verzi. Nejsou úplně placaté, protože mají hluboký vzorek podrážky, proto pseudo. Ale jsou ohebné a mají velký prostor na prsty, čímž spadají pod barefoot. Byla jsem zkusit normální nepromokavé Merrelly a všechny ty nové modely mě škrtily až do mravenčení. Kdežto když jsem poprvé doma obula Merrell Move Glove, připadala jsem si jako v bačkůrkách. 🙂 A na procházce zůstal tenhle pocit pohodlí a k němu navíc přibyl pocit stability díky té pořádné podrážce. Chodí se mi v nich skvěle. A nemusím se bát, když v kamenném terénu došlápnu víc na patu, jako by to bylo u úplných placek.

Jediná nevýhoda je, že nejsou nepromokavé. Samozřejmě jsem si je ještě před použitím naimpregnovala, na doporučení jsem použila Collonil Carbon Pro, ale stačil první silný déšť a já šla ve dvou soukromých jezírkách.

Čekal mě výlet do Švýcarských Alp, rozhodla jsem se tedy sehnat ještě nepromokavé boty, ale stále jsem chtěla nekožené. Sundara Ankle Trek od Ahinsa Shoes jsou plnokrevné barefoot, ve variantě Comfort se nicméně dodávají navíc i s pohodlnou vložkou, která více chrání patu. Ve spojení s pevným zavázáním kotníku dodávají neobvyklou kombinaci prostoru pro prsty a pocitu bezpečí. Použila jsem pro jistotu i Ekologickou impregnaci 2GO. Ta zcela evidentně fungovala při průchodu vlhkou trávou, kdy voda zůstávala na botách v kapičkách.

Zatím se skutečně jeví nepromokavé i samotné boty. Šla jsem v nich sněhem a mokro jsem chvílemi cítila jen od sněhu, který jsem nabrala vrchem. 😉 Další den jsem šla v dešti a připadala jsem si šťastná jako dítě v holínkách.

Hlavní nevýhodu vidím v podrážce, potřebovala bych na nich tu Vibram Megagrip, co používá Merrell, tahle od Ahinsa Shoes se na vlhké trávě směrem z kopce docela smeká. Na kamenech, hlíně i trávě směrem do kopce drží nicméně dostatečně dobře.

A to, že směrem dolů klouže, jsem využila při sestupu po sněhu. 🙂

Takže na suché chození Merrell Move Glove super, na mokré bych potřebovala Sundara Ankle Trek vylepšit pořádnou podrážkou.

Hlavní přínos barefoot v horách, kromě nepopsatelného pohodlí, vidím v tom, že moje staré zranění kolena, které se ozývá v zimě, na tanečních maratonech a po trekách, se tentokrát skoro ani nepřipomnělo. A to i když jsme si vyšlápli převýšení až 1100 výškových metrů. A hned v závěsu je naprosto skvělý vedlejší efekt: vůbec nemusím aktivně kontrolovat, abych neprohýbala nadmíru bedra. Je to způsobeno jemnějším došlápnutím na paty.

Mimochodem Ahinsa Shoes mají tohle prima video k problematice chůze v barefoot botách:

Pokud vám ta paní připadá povědomá, tak už jste se s ní setkali v příspěvku o dechu. 😉 Přiznám se, že sama nosím stoprocentní barefoot sandály jen na trávě, na chození treků po různém kamení to pro mě prostě (zatím?) není. Výhoda dvojích vložek u Sundara Ankle Trek Comfort je, že pokud změním názor, stačí vyndat ty Comfort vložky a nandat ty ploché a rázem jsem plně „na zemi“.

U obou značek mám velikost 40 (mám délku nohy někde mezi 24,5 a 25 cm), u Ahinsa Shoes mi přijde trochu větší než u Merrell, možná bych snesla o půl čísla menší, ale už nebyl čas to před dovolenou řešit. Rozhodně jsou ty od Ahinsy širší. 🙂

Díky prstovým běžeckým botám se poslední dobou značně rozšířila nabídka sportovních prstových ponožek. Což je super, protože jsem kdysi zkusila jít 30 kiláčků v prstovkách, co nosím běžně, bavlněných, a zaplakala jsem nad puchýři. 🤣 Nosila jsem tedy do svých starých Merrellů dál normální úzké sportovní ponožky, což by ale bylo u těch nových širokých bot dost kontraproduktivní. Od Decathlonu mám Běžecké prstové ponožky Kiprun (37-38), jsou hodně těsné kolem kotníku, sedí mi tak líp do Sundara Ankle Trek, kde si kotník stejně pevně vážu, s Move Glove cítím, že mě škrtí. Jako lehčí variantu jsem si pořídila Run lightweight mini crew xtralife od Injinji (S). Bývají zařazené mezi pánskými, ale podle recenzí nejsem jediná žena, která si je koupila. 😆 Připadám si v nich tak nějak měkce. 🙂 Je to můj nejnovější objev, chodila jsem v nich zatím jen kratší procházky kolem deseti kilometrů. Přijde mi, že v nich noha tak nedrží, ale nezpůsobilo mi to žádný diskomfort.

Move Glove jsem si vylepšila rychlozavazovacími tkaničkami Salomon, když spěchám, můžu vyrazit i s „rozvázanými“. 😉 Ve starých Merellech jsem měla tkaničky od Decathlonu a ty od Solomonu se vymění snadněji, ale službu udělají obojí asi stejnou.

Na závěr bych dodala, že i když jsou to takto vlastně obojí barefoot částečně nepravé, tak bych si je nepořídila, kdybych neměla rozcvičená chodidla. Více o tom, jak nohy cvičit, najdete zde.Sdílej:   Facebook   Twitter